ارائه راه‌حل جدید «کاسپرسکی» برای مقابله با پهپادها

شرکت «کسپرسکی» برای استفاده ایمن‌تر از پهپادها و افزایش مسئولیت اپراتور، روش مخصوص به خود را ابداع کرده است.

تاریخ ویرایش: 1 آبان ماه 1398

یک شرکت فعال در حوزه امنیت رایانه، نرم افزاری ارائه داده که می‌تواند خطرات ناشی از پهپادها را به حداقل برساند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌رادار، پهپادهای غیرنظامی، خطری جدی برای فرودگاه‌ها و برخی تجارت‌ها به شمار می‌روند؛ به همین دلیل شرکت "کاسپرسکی" (Kaspersky) که در حوزه امنیت رایانه فعالیت دارد، راه حل جدیدی ارائه داده تا به سازمان‌ها کمک کند که از خود در برابر تخلف غیرمجاز پهپادها محافظت کنند.

ارائه راه‌حل جدید «کاسپرسکی» برای مقابله با پهپادها

با وجود تعیین ارزش بازار جهانی پهپادها در سال ۲۰۱۸ ، سازگاری این فناوری در مقیاس گسترده می‌تواند تحت تاثیر پیامدهای منفی مربوط به پهپادها قرار بگیرد. بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که فقط ۳۱ درصد کسانی که به سوالات این بررسی پاسخ داده‌اند، نگرش مثبتی نسبت به پهپادها دارند.


همچنین ببینید:

اعطای نخستین پروانه‌ی تحویل کالا با پهپاد در چین


بیشترین دلیل پیامدهای منفی پهپادها، استفاده غیرقانونی از آنها است. یکی از نمونه‌های بروز چنین مشکلی، در سال جاری و در "فرودگاه گاتویک" (Gatwick Airport) لندن بود که حضور پهپادها به انحراف هواپیماها از مسیر خود منجر شد. از پهپادها می‌توان برای کارهای مخربی مانند جاسوسی، آسیب رساندن به مردم و یا زیرساخت‌های مهم نیز استفاده کرد.

ارائه راه‌حل جدید «کاسپرسکی» برای مقابله با پهپادها

شرکت "کسپرسکی" برای استفاده ایمن‌تر از پهپادها و افزایش مسئولیت اپراتور، روش مخصوص به خود را ابداع کرده است. این شرکت، یک نرم‌افزار ابداع کرده که چندین ماژول سخت‌افزاری در آن به کار گرفته شده تا بتواند پهپاد را از اشیای دیگر تشخیص دهد.

ارائه راه‌حل جدید «کاسپرسکی» برای مقابله با پهپادها

ماژول مخصوص شناسایی می‌تواند با کمک دوربین‌ها، فناوری لیدار و حسگرهای شنیداری، پهپادها را جستجو کند. کاسپرسکی، نخستین شرکتی است که از اسکنر لیزری برای تعیین موقعیت پهپاد استفاده کرده است.

هنگامی که نرم‌افزار، یک جسم متحرک را در آسمان شناسایی کند، مختصات آن را به یک سرور می‌فرستد و سپس این اطلاعات را به یک واحد خاص ارسال می‌کند. واحد پس از دریافت اطلاعات، با چرخش به سوی جسم حرکت می‌کند، به ردیابی آن می‌پردازد و سپس، دوربین روی آن زوم می‌کند.

ارائه راه‌حل جدید «کاسپرسکی» برای مقابله با پهپادها

کاسپرسکی، یک شبکه عصبی را نیز آموزش داده‌ تا پهپادها را از اجسام متحرک دیگر تشخیص دهد و همزمان به تحلیل آنها در ویدئو بپردازد. اگر شبکه عصبی تشخیص دهد که جسم مورد نظر یک پهپاد است، سرور، دستوری را به ماژول می‌فرستد تا ارتباط میان ابزار و کنترل‌کننده آن را برقرار کند. این کار موجب می‌شود تا پهپاد بتواند به جایی که از آن آمده، بازگردد یا در مکانی که سیگنال ارتباطی آن با کنترل کننده قطع شده، فرود آید؛ بدین ترتیب آسیب‌های وارد شده به پهپاد به حداقل می‌رسند.


در ادامه حتماً بخوانید:

فهرست نوشتارهای مرتبط با پهپادها و ربات‌های پرنده

بیشتر بخوانید
تبلیغات
پلتفرم کمپانکست
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید