بازگشت لوگوی مشهور و قدیمی ناسا به مناسبت پرواز فضایی سرنشین‌دار

کرم برای نخستین پرتاب فضاپیمای شخصی ناسا بر می‌گردد. بله، این یک موشک فالکون ۹ با لوگوی قدیمی ناساست.

تاریخ ویرایش: 19 فروردین ماه 1399

نمادی که امروز ناسا قصد استفاده از آن را دارد، همان نشان اصلی این آژانس است، لوگویی نمادین با حروفی به شکل کرم که چندین دهه‌ی پیش نزدیک به ۱۵ سال روی فضاپیمای این آژانس نقش بسته بود.

بازگشت لوگوی مشهور و قدیمی ناسا به مناسبت پرواز فضایی سرنشین‌دار

«جیم برایدنستاین» مدیر ناسا به تازگی در توئیتر خود اعلام کرده است "کرم برای نخستین پرتاب فضاپیمای شخصی ناسا بر می‌گردد". بله، این یک موشک فالکون ۹ با لوگوی قدیمی ناساست.

بخوانید: «ناسا» و «اسپیس‌ایکس» آماده‌ی اعزام فضانوردان از خاک آمریکا به فضا

از ابتدای پایه‌گذاری ناسا، آنها از آرم یا نشان با ترکیب یک بال قرمز در داخل یک کره آبی با ستاره‌هایی که آن را احاطه کرده و فضاپیمایی در حال چرخش، استفاده می‌کردند. این همان طراحی اولیه‌ای است که حالا ناسا امروز از آن استفاده می‌کند. در دهه ۷۰ میلادی این سازمان به دنبال مطرح کردن و دیده شدن تصویر خود بود. اما در آن روزگار و با فناوری روز، بازتولید و چاپ این لوگو بسیار کار هزینه‌بری بود. شرکت تبلیغاتی Danne & Blackburn در سال ۱۹۷۵ لوگوی جدیدی طراحی کرد با حروفی قوسدار شبیه بدن کرم که در سال‌های بعد تبدیل به لوگوی رسمی سازمان ناسا شد.

بازگشت لوگوی مشهور و قدیمی ناسا به مناسبت پرواز فضایی سرنشین‌دار

البته هرگز در دهه‌ی ۹۰  میلادی ناسا لقب کرم را به لوگوی رسمی خود نداد اما شکل و شمایل و مدل طراحی آن با حروف قوس‌دار، اندام کرم را به ذهن همه متبادر می‌کرد. این آژانس از این طراحی در ماموریت‌های تاریخی خود از فرود به ماه تا ماموریت های زیرمداری و کاوش‌های طولانی رباتیک استفاده کرده است. تلسکوپ فضایی هابل (که در سال ۱۹۹۰ به فضا پرتاب شد) و همه شاتل‌های فضایی ابتدایی این سازمان مزین به این آرم بودند. تا اوایل دهه ۹۰ ناسا با این طراحی به کار خود ادامه داد ولی مجددا به همان طرح کلاسیک خود برگشت.

لوگو -نشان- آرم ناسا

اما حالا بازگشت لوگوی کرم‌شکل با فصل مهم و تازه‌ای در پروازهای فضایی انسان‌محور و سرنشین‌دار ناسا همسو شده است. کپسول دراگون II شرکت اسپیس‌ایکس نخستین فضاپیمای خصوصی خواهد بود که فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد برد و البته اولین پرتاب همراه با انسان از خاک آمریکا از زمانی که شاتل فضایی در سال 2011 بازنشسته شده است. فالکون ۹ که کپسول دراگون را در فضا حمل خواهد کرد حالا به لوگوی قدیمی این شرکت به مزین شده است.

منبع + و +

در ادامه بخوانید: بیش از ۱۲ هزار نفر برای «فضانورد» شدن در پروژه «آرتمیس» ناسا درخواست داده‌اند

بیشتر بخوانید
تبلیغات
پلتفرم کمپانکست
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید