آیا هوای کابین هواپیما پاک است؟

نشت بخار روغن از طریق سامانه هوایی که از موتور گرفته به داخل هواپیما هدایت می‌شود می‌تواند پیامدهای ناگواری در بر داشته باشد و برای سلامتی سرنشینان هواپیما ضرر دارد.

تاریخ ویرایش: 14 اسفند ماه 1398

در طول سال های گذشته بسیاری از خدمه پروازی از مشکلات جسمانی خود شاکی بودند که ناشی از وجود دود یا بخار در داخل هواپیما است. در حالی که بعضی از پژوهشگران منبع این دود یا همان بخار را وجود روغن بخار شده در کانال های هوای ورودی به هواپیما می دانند. سازمان های بزرگ هوا- فضا با این یافته ها مخالفند.

آخرین اختلاف نظرهای این چنینی که بین "بهداشت عمومی پانوراما" مجله سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل و پنج سازمان پزشکی هوافضا است که در این مجله به چاپ رسید. این گزارش که به وسیله دو کارشناس بهداشت و یک پزشک نوشته شده است به این نتیجه ‌می‌رسد که نشت بخار روغن از طریق سامانه هوایی که از موتور گرفته به داخل هواپیما هدایت می‌شود می‌تواند پیامدهای ناگواری در بر داشته باشد و برای سلامتی سرنشینان هواپیما ضرر دارد. در ضمن عوارض ناشی از تنفس بخار و روغن به وسیله خدمه پروازی گزارش شده نیز در این مقاله به چشم ‌می‌خورد.

آیا هوای کابین هواپیما پاک است؟

نویسنده اصلی این مقاله دکتر سوزان میکاایلیس که یک خلبان بازنشسته است ، در زمینه هوای آلوده مدرک دکترا گرفته ، او ‌می‌گوید، دچار عوارض مسمومیت ناشی از هوای آلوده داخل هواپیما شده است. او ‌می‌گوید آب بندی ها به درستی صورت نمی‌گیرد و روغن به مقدار خیلی کم به داخل سامانه هوای هواپیما نشت می‌کند.

بخوانید: آیا نمایشگر صندلی هواپیماها برچیده می‌شود؟

دست اندرکاران پزشکی هوایی موارد گفته شده در این مقاله را رد می‌کنند (سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری، آژانس ایمنی اروپا، انجمن پزشکان هوایی).

از سوی دیگر از تشکیلات پزشکی هوایی، انجمن پزشکان هوایی شرکت‌های هواپیمایی، نگرانی‌های خود را درباره شیوه علمی به کار رفته در این گزارش اعلام کرده است. این انجمن می‌گوید این مقاله ادعای بسیار روشنی دارد نسبت به ارتباط بین هوای داخل هواپیما و بیماری های دراز مدتی که به وسیله گروهی از افراد گزارش شده است. اطلاعات ارایه شده در برآورد این انجمن به هیچ وجه چنین ارتباطی را نشان نمی دهد.

اتحادیه اروپا

در پی گزارش نشریه سازمان بهداشت جهانی دو مقاله نشریه آژانس ایمنی هواپیمایی اروپا در 23 مارس 2017 به چاپ رسید یکی از مقاله ها تحت عنوان "اندازه گیری کیفیت اولیه هوای داخل هواپیما" و دیگری ویژگی های مسمویت زایی روغن های موتور توربینی پس از ارزیابی تخصصی نام دارند.

آیا هوای کابین هواپیما پاک است؟

در مقاله نخست چنین عنوان شده است که کیفیت هوای داخل هواپیما برابر یا حتی بهتر از کیفیت هوایی است که در محیط های خارج از هواپیما وجود دارد (محل کار در دفتر یا محل زندگی) هیچ کدام از محدودیت های خطر آفرین در چنین شرایطی وجود ندارد.

بخوانید: جت فراصوت مسافربری بدون پنجره با کابین دیجیتال (+تصاویر)

در بررسی های منتشر شده به وسیله آژانس ایمنی اروپا از بین سال های جولای 2015 تا ژوئن 2016 شصت و یک نمونه از پروازهای هفت نوع هواپیما گرفته شده است. این هواپیماها شامل ایرباس، بوئینگ مجهز به موتورهای پرت اند وتینی ، رولز رویس، جنرال الکتریک و سی اف ام اینترنشنال است که در همه این هواپیماها هوای داخل هواپیما از طریق موتورها تامین می‌شود. در ضمن از هوای داخل بوئینگ 787 که از طریق موتور تامین نمی شود نیز نمونه گیری شده است.

آیا هوای کابین هواپیما پاک است؟

آژانس ایمنی اروپا چنین ادامه می‌دهد که این نمونه گیری ها از قسمت مسافران و هم چنین داخل کاکپیت صورت گرفته است. به دلیل اینکه ادعا شده آلودگی ناشی از روغن است. آژانس ایمنی اروپا، مسیر روغنی را که از موتور نشت می‌کند دنبال کرده است.

بررسی های آژانس نشان می‌دهد محصولاتی که به اعصاب انسانی تاثیر می‌گذارند در فضای داخل هواپیما ردیابی شده است ولی مقدار آنها که به داخل ریه راه پیدا می‌کنند آنقدر کم است که نمی تواند تاثیرگذار باشد و جای هیچ گونه نگرانی ندارد.

تحمل‌ناپذیر

دکتر میکاایلیس اظهار می‌دارد که هیچ سطح ایمنی برای این مواد سمی وجود ندارد. وی می‌گوید بررسی هایش نشان می‌دهد مقدار اندک این مواد سمی در هوای داخل هواپیما به این معنی است که ریه ها آمادگی لازم را برای جذب مواد بیشتر پیدا می‌کنند و بلافاصله پس از حضور بیشتر این مواد، مسمومیت صورت می‌گیرد.

آیا هوای کابین هواپیما پاک است؟

در بررسی های آژانس ایمنی اروپا از دو نوع روغن تازه و استفاده شده ارزیابی دقیق شده اند، گزارش آژانس می‌گوید: ارزیابی عامل متغیر حساسیت انسان نشان داده که مسیر کامل متابولیک کامل و دخالت متغیرهای درون فردی در آنزیم های متابولیک (سوخت و ساز بدن) هنوز در بسیاری از مواد شمیایی صنعتی تا حد زیادی ناشناخته است که همین مسئله شامل مواد آلوده کننده هوای داخل هواپیما نیز می‌شود. در ادامه گزارش آژانس چنین آمده است که پژوهش ها و بررسی های دوباره علمی انجام شده در چند دهه گذشته نشان می‌دهد که رابطه ای بین قرار گرفتن در معرض مواد آلوده کننده هوای داخل هواپیما و علائم بیماری گزارش شده وجود ندارد.

بخوانید: اینفوگرافیگ: گشت و گذاری در فرودگاه داشینگ پکن

انجمن پزشکان هوایی شرکت‌های هواپیمایی نیز با دیدگاه آژانس ایمنی موافق است. در طی 20 سال گذشته مطالعات بسیار زیادی در سراسر جهان درباره کیفیت هوای داخل هواپیما صورت گرفته است. اگر چه هیچ کدام از بررسی های این انجمن ارتباطی بین آلودگی هوای داخل هواپیما و بیماری را نشان نمی‌دهد ولی بعضی از اعضای این انجمن نتایج به دست آمده را با دقت بیشتری بررسی و مرور کرده اند تاکنون هیچ کدام از این بررسی ها مدرکی مبنی بر وجود چنین ارتباطی را ارایه نکرده است.

آیا هوای کابین هواپیما پاک است؟

دکتر میکاایلیس به بررسی های منتشر شده آژانس ایمنی اروپا چنین پاسخ داده است: انکار کردن این مسئله (خطر روغن در هوایی که به داخل هواپیما می‌رود) بسیار عجیب است. همچنان که آژانس بررسی هایی را بین سال های 2008 و 2012 انجام داده است چنین عنوان می‌کند که هیچ مسئله ای که ایمنی را به خطر بیندازد وجود ندارد و هیچ اقدامی هم الزامی نیست و این مسئله در همه جا وجود دارد.

ولی این پایان بررسی‌های آژانس در این باره نیست. کمیسیون اروپا بررسی های بیشتری را از آژانس ایمنی خواسته است که پشتیبانی های فنی لازم را ارایه خواهد داد. از سوی دیگر آژانس ایمنی که مبلغ 2 میلیون یورو برای بررسی های بیشتر دریافت کرده عنوان می‌کند با تامین هزینه، بررسی های بیشتری درباره کیفیت هوای داخل هواپیما و تاثیر آنها بر خدمه پروازی انجام خواهد داد.

دیدگاه FAA

در نوامبر 2015 دفتر پزشکی هوافضای سازمان هواپیمایی کشوری ایالات متحده گزارشی تحت عنوان آلودگی های هوای داخل هواپیما منتشر کرد که چنین عنوان می‌کند، خطر احتمالی آلودگی ناشی از هوایی که به داخل هواپیما می‌رسد (از موتور) بدون شناسایی گسترده و اندازه گیری خطرهای گفته شده در هوای داخل هواپیما در بانک اطلاعاتی این مرکز وجود ندارد. در نتیجه سازمان هواپیمایی کشوری درخواست بررسی های دقیق تری را کرده است که هنوز بودجه این بررسی ها تامین نشده است.

براساس گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایالات متحده، هوایی که برای تامین هوای داخل هواپیما از موتورها گرفته می‌شود برای حذف بخار یا گازها فیلتر نمی شود، تنها در زمانی که این هوا با هوای بازیافتی داخل هواپیما مخلوط می‌شود عمل فیلتر صورت خواهد گرفت. این فیلتر تنها ذره های معلق را می‌گیرد.

بخوانید: ۱۰ فرودگاه زیبای جهان (+تصویر)

بررسی های آژانس ایمنی اروپا که هزینه آن را کمیسیون اروپا تامین کرده است از سال 2016 آغاز شده است. این بررسی ها به وسیله شرکت نفتی "اکسان" آلمان و بریتانیا انجام می‌گیرد. دو شرکتی که ارزیابی ها را انجام خواهند داد، پیامد در معرض قرار گرفتن میهمانداران و خلبانان را برآورد خواهد کرد که شامل نفس کشیدن و آلودگی از طریق تماس پوستی می‌شود.

تا زمانی که آژانس ایمنی اروپا نتیجه را منتشر کند، شاید صنعت هوایی راه حلی پیدا کرده باشد. شرکتی به نام لیبهر ایرواسپیس که سامانه های مدیریت هوا ارایه می‌دهد در سال 2015 عنوان کرد که حذف سامانه انتقال هوا از موتور به داخل هواپیما می‌تواند به میزان سه درصد از مصرف سوخت هواپیما کم کند . بنابراین شرکت مورد نظر در حال توسعه دستگاه توربینی جداگانه ای است تا بتواند بدون احتیاج به هوای موتور، هوای داخل هواپیما را تامین کند. توسعه این سامانه نیز بخشی از پژوهش های کمیسیون اروپا است.

مسائل قانونی

جان هویته، خلبان سابق هواپیما و بنیان گذار انجمن ایرو تاکسیک می‌گوید، تحت تاثیر آلودگی هوای داخل هواپیما قرار گرفته است. این انجمن برای شناسایی علت اصلی آلودگی هوای داخل هواپیما تلاش می‌کند. وی چنین اظهار می‌کند که شکایت های خدمه پرواز از این مسئله جایی عنوان یا آشکار نمی شود.

در ژانویه سال 2017 شرکت هواپیمایی آلاسکا برای شکایت یک میهماندار 26 ساله که ادعا می‌کرد به خاطر آلودگی هوای داخل ام ای 80 بیمار شده خسارت پرداخت. در رسانه های ایالات متحده گفته شده است که همان خدمه از بوئینگ نیز شکایت کرده است.

در اروپا نیز یک خلبان فرانسوی شرکت هواپیمایی ایزی جت به نام اریک لوندی، به خاطر آلودگی ناشی از هوای موتور که به داخل هواپیما می‌آید شکایت کرده است. در هر صورت این شرکت اهمیت فراوانی به سلامتی خدمه پروازی اش می‌دهد ولی هواپیماها با مقررات جاری که برای پرواز هواپیما مجوز می‌دهد منطبق است و این شرکت آمادگی خود را برای شرکت در هر بررسی و پژوهشی که درباره کیفیت هوای داخل هواپیما صورت می‌گیرد اعلام کرده است.

این خلبان می‌گوید هر بار که APU را روشن می‌کنم داخل هواپیما از دود پر می‌شود. در حال حاضر برای تامین هوای داخل هواپیمای ایرباس 320 جدید از موتورها استفاده نمی شود. کارخانه ایرباس اظهار کرده که در این نوع هواپیما از هوای موتور استفاده نمی شود ولی هیچ برنامه ای برای حذف این سیستم در هواپیماهای دیگر خود ندارد.

مدعیان آلودگی هوای داخل هواپیما می‌گویند افکار دست اندرکاران هواپیمایی نسبت به این مسئله مانند سکوت کارخانه های دخانیات نسبت به ضررهای محصولات دخانیات است.

از سوی دیگر دست اندرکاران هواپیمایی نیز در پاسخ می‌گویند: مدعیان بیماری ناشی از آلودگی هوای داخل هواپیما با استفاده از شیوه ها و علم نادرست به نتیجه گیری‌های نامعقولی دست پیدا می‌کنند. در هر صورت این بحث در صنعت حمل و نقل هوایی همچنان ادامه خواهد داشت تا راه حل مناسبی پیدا شود.

منبع: انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران

بیشتر بخوانید
تبلیغات
پلتفرم کمپانکست
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید