تغییر جالب یکی از فضانوردان دوقلو پس از یکسال زندگی در فضا

پژوهشگران ناسا با بررسی بر روی «اسکات کلی» دریافتند زندگی در فضا سبب کشیدگی اندازه تلومرها و کلاه‌های محافظ درانت‌های کروموزوم، در بدن اسکات کلی شده است.

تاریخ ویرایش: 26 فروردین ماه 1398

زندگی درفضا به دور از زمین و زیبایی‌های آن می‌توان دگرگونی‌هایی شگفت انگیز درجسم و روان فضانوردان ایجاد کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان در جدیدترین پژوهش به بررسی تفاوت‌های جسمی و روانی بین دو برادر فضانورد دوقلو، اسکات و مایک کلی پرداخته اند و اسکات کلی به مدت یک سال در ایستگاه فضایی بین‌المللی زندگی کرده است.

در تصویر زیر برادران دوقلوی کلی را می توانید مشاهده کنید (از سمت چپ یه ترتیب مایک و اسکات کلی) تفاوت درجوان ماندن اسکات کلی به نسبت برادر دوقلویش مشخص است.

تغییر جالب یکی از فضانوردان دوقلو پس از یکسال زندگی در فضا

به گفته محققان زندگی در فضا می‌تواند سبب دگرگونی‌های فراوان در بدن انسان از نظر جسمانی و روانی شود، البته این دگرگونی‌ها به شکل دائم روی نمی‌دهند و بسیاری از آنها پس از مدتی از بازگشت به زمین به وضعیت عادی باز می‌گردد، اما برخی نیز برای همیشه باقی می‌مانند.

اسکات کلی به مدت یک سال در بازه زمانی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ در فضا زندگی کرده و به نسبت برادر دوقلوی همسان خود دچار تغییرات جسمی و ژنتیکی شده است.

محققان ناسا با بررسی بر روی اسکات کلی دریافتند زندگی در فضا سبب کشیدگی اندازه تلومرها و کلاه‌های محافظ درانت‌های کروموزوم، در بدن اسکات کلی شده است.


نوشتارهای مرتبط را بخوانید:

دوقلوهای فضانورد

رکورد اقامت آمریکایی‌ها در فضا شکسته شد

تکمیل نخستین پیاده‌روی فضایی فضانورد رکوردشکن آمریکا

پژوهش ناسا درباره شرایط زیستی دوقلوهای فضایی-زمینی


به طور طبیعی، تلومر‌ها همزمان با افزایش سن انسان به تدریج کوتاه می‌شوند و دانشمندان در جست و جوی راهی برای جلوگیری از کوتاه شدن اندازه این عضو حیاتی از بدن انسان هستند، جلوگیری از کوتاه شدن تلومر‌ها می‌تواند راهی جدید برای مقابله با پیری و درمان سرطان پیش روی دانشمندان قراردهد.

محققان اعلام کرده اند که هنوز به پاسخ مشخصی درباره اینکه چرا ابعاد تلومر‌ها در بدن اسکات کلی طولانی شده دست نیافته‌اند و نکته شگفت آور، کوتاه شدن دوباره تلومر دربدن اسکات کلی پس از بازگشت به زمین بود به طوری که تلومرها در بدن او حتی به ابعاد کوچک‌تر از پیش از سفر به فضا رسید.

تغییر جالب یکی از فضانوردان دوقلو پس از یکسال زندگی در فضا

زندگی در فضا سبب درون گرایی اسکات کلی و افسردگی او شده است، همچنین شریان کاروتید و شبکیه چشم او به نسبت زندگی در زمین ضخیم‌تر شده است البته این مشکل در بیشتر فضانوردانی که حتی سفر‌های کوتاه مدت فضایی داشته اند نیز روی می‌دهد و درون گرایی وافسردگی اسات تا ۶ ماه پس از بازگشت به زمین ادامه داشته است و  کارشناسان اعلام کرده اند آسیب به DNA اسکات کلی ثابت و تا  آخرعمر او ادامه خواهد داشت.

تجمع مایع درپا‌ها و تورم آنها نیز یکی دیگر از مشکل‌های شایعی است که بیشتر فضانوردان ازجمله اسکات کلی با آن مواجه شده اند.

از جمله دیگر دگرگونی‌هایی که دربدن اسکات کلی به وجود آمده است می‌تواند به تغییرات درمیکروب‌های روده اشاره کرد.  البته برخی از تغییرات پس از بازگشت به زمین به حالت عادی باز می‌گردند.

تغییر جالب یکی از فضانوردان دوقلو پس از یکسال زندگی در فضا

کارشناسان اعلام کرده اند به پژوهش‌های بیشتری برای بررسی اثرزندگی در فضا بر بدن فضانوردان از نظر جسمی و روانی نیاز دارند و سفر‌های طولانی مدت فضایی می‌تواند اثر‌هایی پیش بینی نشده بر سلامت انسان بگذارد.

نتیجه‌های این پژوهش جدید درنشریه علم Science منتشر شده است.

بیشتر بخوانید
تبلیغات
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران (ایران هوافضا)
فهرست کانال‌ها و گروه‌های هوافضا و هوانوردی ایران در تلگرام
دیکشنری هوانوردی و هوافضا "چکاوک"
مرجع کامل سنسور ها، ابزار دقیق و سیستم های اندازه گیری
کتاب پرواز، تاریخ کامل هوانوردی
دیوار هوافضا
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران
بین خطوط
انجام پروژه متلب