تاثیرات شیوع ویروس «کرونا» بر «صنعت فضایی»

ویروس کرونا چندی پیش به ناسا هم رسید و یکی از کارکنان مرکز پژوهشی ایمز در کالیفرنیا به این ویروس مبتلا شد.

تاریخ ویرایش: 26 اسفند ماه 1398

با عالم‌گیر شدن ویروس کرونا می‌توان گفت دیگر چیزی در دنیا از تاثیرات این ویروس در امان نیست. از بازارهای سهام و قیمت نفت گرفته تا صنعت فضایی.

تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر صنعت فضایی

تا کنون بیش از ۱۳۰ هزار نفر در نقاط مختلف دنیا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان متاسفانه بیش از پنج هزار نفر جان باخته‌اند.

آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا چشمگیر بوده است. به طوری که بازارهای سهام مهم دنیا سقوطی مشابه دوران بحران مالی سال ۲۰۰۸ را تجربه می‌کنند. مسابقات ورزشی نیز در بسیاری از کشورها متوقف شده است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ نیز از کارکنان خود خواسته‌اند تا از خانه وظایف کاری خود را انجام دهند.

تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر صنعت فضایی

ویروس کرونا چندی پیش به ناسا هم رسید و یکی از کارکنان مرکز پژوهشی ایمز (Ames Reasearch Center) در کالیفرنیا به این ویروس مبتلا شد. پس از این اتفاق شرایط دورکاری اجباری در این مرکز برقرار شد. اما این تنها یکی از اثرات کوچک شیوع ویروس کرونا در صنعت فضایی است.

تاثیر ویروس کرونا در به تعویق افتادن ماموریت اگزومارس

هفته گذشته آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی فدرال روسیه اعلام کردند که پرتاب مریخ‌نورد اگزومارس به فضا با دو سال تاخیر در سال ۲۰۲۲ انجام خواهد شد. تصمیم مدیران سازمان‌های فضایی اروپا و روسیه مبنی بر به تعویق انداختن پرتاب مریخ‌نورد اگزومارس به دلیل برخی مشکلات فنی گرفته شد. اما از سوی دیگر طبق گفته مدیران این دو سازمان فضایی محدودیت‌های سفر که بر اثر شیوع ویروس کرونا ایجاد شد نیز در این تصمیم‌گیری اثرگذار بوده است. مسئله‌ای که سفر متخصصان این دو سازمان فضایی بین اروپا و روسیه را با مشکل مواجه کرد.

تعویق در پرتاب مریخ‌نورد «اگزومارس» به خاطر «کرونا» و مشکلات فنی

واکنش ناسا به ویروس عالم‌گیر

با توجه به شیوع ویروس کرونا در آمریکا ناسا نیز مجبور به تغییر برخی از برنامه‌های خود شد. پس از ابتلای یکی از کارکنان مرکز پژوهشی ایمز به ویروس کرونا ناسا برخی از فعالیت‌های علمی مربوط به مرکز پژوهشی ایمز را به تاخیر انداخت و شرایط دورکاری اجباری را در این مرکز اجرایی کرد.

مرکز پژوهشی ایمز ناسا

ناسا پیش از مشاهده اولین مورد ابتلا به کرونا در مراکز خود در برنامه‌ای آزمایشی از کارکنان خود خواست تا از خانه وظایف خود را انجام دهند. برنامه‌ای که با هدف سنجش منابع، آمادگی و امکانات ناسا برای دورکاری گسترده کارکنان در شرایط خاص انجام شد و موفقیت‌آمیز بود.

برخی از مراکز ناسا که برای بازدید عموم در نظر گرفته شده بودند نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل شدند.

تاثیر کرونا بر کنفرانس‌ها و رویدادهای نجومی و فضایی

تا کنون تعدادی از گردهمایی‌ها و رویدادهای مهم نجومی و فضایی نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شده‌اند.

تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر صنعت فضایی

برای مثال ۳۶امین سمپوزیوم فضایی که قرار بود از ۳۰ مارس تا ۲ آوریل در آمریکا برگزار شود با تاخیر برگزار خواهد شد. سمپوزیوم فضایی یکی از مهم‌ترین رویدادهای سالانه جامعه فضایی است که هزاران نفر از نقاط مختلف دنیا در آن شرکت می‌کنند.

گردهمایی Satellite 2020 که هفته گذشته برگزار شد نیز یک روز زودتر از برنامه به پایان رسید. در این رویداد که در واشنگتن برگزار شد ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس‌ایکس، نیز حضور داشت.

کرونا یکی از بزرگ‌ترین کنفرانس‌های فیزیک جهان را نیز تحت تاثیر قرار داد و گردهمایی انجمن فیزیک آمریکا که قرار بود در اوایل ماه مارس برگزار شود لغو شد.

در آن سوی اقیانوس و در اروپا رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) تمام رویدادهای عمومی خود در آلمان را لغو کرد. بازدیدهای عمومی از رصدخانه‌های پارانال و لاسیا در شیلی نیز تا اطلاع ثانوی لغو شد.

تمام این‌ها تنها بخشی از تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر صنعت فضایی دنیا بود. با گسترش احتمالی این ویروس در کشورهای مختلف احتمالا باید منتظر اتفاقات دیگری نیز باشیم.

منبع

در ادامه بخوانید: اگر ویروس کرونا در فضا منتشر شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

بیشتر بخوانید
تبلیغات
پلتفرم کمپانکست
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید