ایران ۲۰ هزار کاربر پهپاد دارد

در ایران ۲۰ هزار کاربر پهپاد داریم که بیش از ۷۳۰۰ نفر از آن‌ها طی ۱۶۵ دوره پهپادی موفق به دریافت گواهینامه شدند.

تاریخ ویرایش: 16 آذر ماه 1398

یکشنبه ۱۰ آذرماه ۹۸ و در هفته ایران دیجیتال، با همکاری مشترک فروم اینترنت اشیا ایران و سازمان فضایی ایران، رویداد راهکارهای پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند با حضور فعالان این عرصه برگزار شد.

دبیر کارگروه پهپاد در رویداد راهکارهای پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند در خصوص پهپادهای فعال در ایران گفت: در ایران ۲۰هزار کاربر پهپاد داریم که بیش از ۷۳۰۰ نفر از آن‌ها طی ۱۶۵ دوره پهپادی موفق به دریافت گواهینامه شدند.

حامد سعیدی، دبیر کارگروه پهپاد اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران، در رویداد راهکارهای پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند

حامد سعیدی، دبیر کارگروه پهپاد اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران، در رویداد راهکارهای پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند گفت: پهپادها به شکل‌ها و ابعاد مختلف هستند. در کشورما پرنده هایی با ابعاد و کارایی‌های مختلف وجود دارد. از پرنده‌های پهپادی کوچک گرفته تا پرنده‌هایی که بیش از ۳۰ ساعت را بدون سوخت‌گیری پرواز می‌کنند.

او با این توضیحات اولیه اضافه کرد: هدف ما در کارگروه پهپاد، توسعه پهپادهای غیرنظامی است. پهپادهایی با کاربردهایی مانند سنجش از دور، کشاورزی، مه‌پاشی، سم‌پاشی، حمل کالا و دارو و فیلمبرداری و عکاسی.


همچنین بخوانید:

اعطای نخستین پروانه‌ی تحویل کالا با پهپاد در چین


سعیدی اشاره کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده بازار پهپادی غیر نظامی تا سه سال آینده ۱۲۷ میلیارد دلار است که ۲۶درصد آن سهم کشاورزی است. طبق این برآورد ایران می‌تواند سهم  ۱.۲ میلیارد دلاری داشته باشد چرا که ما در منطقه قطب پهپادی قلمداد می‌شویم.

وی خاطرنشان کرد: پهپادها صرفا برای تصویربرداری ساخته نشده‌اند و می‌توان با نصب حسگرهای متنوع، کارایی آن‌ها را تخصصی کرد. در مرکز ساماندهی پهپادهای غیرنظامی، شورایی تحت حمایت شورای امنیت ملی است که وظایفی از قبیل  ثبت و رجیستر پرنده‌ها را انجام می‌دهد. پهپادها مانند اتومبیل شناسنامه و سند دارند و کسی که قرار است آن را به پرواز در بیاورد، نیاز به گواهینامه دارد.

او آماری در این خصوص داد که نشان می‌دهد پهپادها در ایران علاقمندان فراوانی دارند. در ایران ۲۰هزار کاربر پهپاد داریم که بیش از  ۷۳۰۰ نفر از آن‌ها طی ۱۶۵ دوره پهپادی موفق به دریافت گواهینامه شدند.

ایران ۲۰ هزار کاربر پهپادی دارد

در این شورا ثبت پلاک، توسعه کسب‌وکارها، همکاری با نهادها، هماهنگی عملیات هوایی، قوانین و مقررات، آموزش و آزمون، استاندارد سازی نیز انجام می‌شود.

دبیر کارگروه پهپاد اتحادیه با اشاره به این که پهپادها صرفا کارشان تصویربرداری نیست، افزود: اطفای حریق در حوادثی مانند پلاسکو، پیدا کردن محل سانحه یاسوج که صعب العبور بود، جستجوی افراد گمشده، نقشه مناطقی که درگیر بلایای طبیعی می‌شوند، سرشماری حیوانات، مقابله با شکار غیر مجاز، تصاویر حرارتی برای شناسایی اهداف گوناگون از جمله کاربردهای پهپادهاست.


حتما بخوانید:

رشد و توسعه پهپادهای تجاری در ایران | گفت و گو با حامد سعیدی دبیر کارگروه پهپادها


او در ادامه به کاربرد پهپادها در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: در بخش کشاورزی دو نوع عمده پهپاد داریم. یکی سنجشی و دیگر پاششی. سنجشی‌ها با دوربین حرارتی و طیف‌سنجی می‌توانند سلامت خاک، آب، مشکلات و تنش‌های گیاهی را تشخیص دهند و  بخش پاششی همانطور که از نامش پیداست وظیفه اصلی‌اش سم‌پاشی است.

او با تاکید بر این که سرعت و دقت بالا و دیتایی که به شکل دیجیتال از زمین کشاورزی برداشته می‌شود می‌تواند کمک بزرگی در حوزه کشاورزی کند، درباره فضای کسب و کار در این حوزه گفت: در کشور ۲۰ میلیون هکتار زمین کشاورزی مسطح داریم و چندین میلیون باغ. اگر زمین‌های مسطح سه مرتبه در سال کار سم‌پاشی انجام دهند، تقریبا می‌شود ۶۰ میلیون هکتار سم‌پاشی که نیاز است ۶۰ میلیون مرتبه پهپاد به پرواز دربیاید.

وی افزود: یک پهپاد با قیمت ۱۵۰ میلیون تومانی می‌تواند با ده دقیقه پرواز یک هکتار را سم‌پاشی کند. پرنده فیلمبرداری ۲۵ میلیون تومان، پهپادهای حرارتی ۳۰۰ میلیون و سم‌پاش‌ها ۲۵۰ میلیون تومان قیمت دارد.

استفاده از پهپادها می‌تواند سرعت کار را بالا ببرد و منجر به صرفه جویی شود. سعیدی در این خصوص گفت: پهپادها می‌توانند سم کمتری را با کمک فشار و اسپری تنها به برگ‌های گیاهان برسانند بدون این که خاک و آب آلوده شود.

منابع: ایرنا و سازمان فضایی ایران


در ادامه حتما بخوانید:

فهرست نوشتارهای مرتبط با پهپادها و ربات‌های پرنده

بیشتر بخوانید
تبلیغات
پلتفرم کمپانکست
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید