«بلو اوریجین» از موتور و دماغه پرتابگر فضایی جدید «نیو گلن» رونمایی کرد

«نیو گلن» شرکت بلو اوریجین به طور رسمی یک رقیب برای «فالکون هوی» متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس اعلام وجود کرد.

تاریخ ویرایش: 24 اسفند ماه 1398

شرکت فضایی خصوصی "بلو اوریجین" متعلق به "جف بزوس" ثروتمندترین فرد دنیا برای نخستین بار از موتور و دماغه پرتابگر فضایی چندبارمصرف خود موسوم به "نیو گلن" رونمایی کرد تا به طور رسمی یک رقیب برای موشک "فالکون هوی" متعلق به شرکت فضایی اسپیس‌ایکس اعلام وجود کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، در اواخر سال ۲۰۱۸ نیروی هوایی ایالات متحده ۵۰۰ میلیون دلار برای ساخت موشک "نیو گلن" (New Glenn) با قابلیت استفاده مجدد از پیشران اصلی و عملکردی مشابه با راکت "فالکون هوی" (Falcon Heavy) متعلق به شرکت "اسپیس‌ایکس" (SpaceX) اعطا کرد.

«بلو اوریجین» از موتور و دماغه پرتابگر فضایی جدید «نیو گلن» رونمایی کرد

از آن زمان تاکنون دیگر اخبار چندانی از مراحل ساخت این پرتابگر فضایی نشنیدیم، اما اکنون "بلو اوریجین" (Blue Origin) چند پیشرفت و بروزرسانی در زمینه توسعه این موشک را از جمله اندازه بزرگ این موشک جدید و نحوه کار موتورهای پیشران فوقانی را به اشتراک گذاشته است.

حتماً بخوانید: ناسا ۵ ماه‌نشین دیگر را برای پروژه آرتمیس برگزید / فعالیت ۱۴ شرکت خصوصی برای ساخت فرودگر ماه (+جزییات و تصاویر)

دماغه مخروطی موشک "نیو گلن" بسیار بزرگ است. در واقع آنقدر بزرگ است که می‌تواند کل موشک "نیو شپرد" را درون خود جا دهد.

«بلو اوریجین» از موتور و دماغه پرتابگر فضایی جدید «نیو گلن» رونمایی کرد

"جارت جونز" مدیر اجرایی ساخت این موشک گفت: اندازه آن طوری طراحی شده است که تقریباً ۵۰ درصد بیشتر از رقیب بعدی خود جا برای حمل محموله داشته باشد. دماغه "نیو گلن" با ۷ متر ارتفاع، بزرگترین دماغه یکپارچه کامپوزیتی است که تاکنون ساخته شده است.

همچنین بخوانید: کنگره بین‌المللی فضانوردی ۲۰۱۹ / «بلو اوریجین» در حال ساخت ماه‌نشین «ناسا» است

از آنجا که دماغه این موشک، بسیار بزرگ است، مشتریان "بلو اوریجین" می‌توانند انواع جدیدی از محموله‌ها را سفارش دهند که شامل ماهواره‌های در دسته‌های تجاری، دولتی و امنیت ملی است که همگی می‌توانند با این موشک پرتاب شوند.

"بلو اوریجین" همچنین از موتورهای پیشران فوقانی موسوم به "BE-۳U" که در غرب تگزاس مورد آزمایش قرار گرفته‌اند، رونمایی و خاطرنشان کرد: این موتور از طراحی "چرخه انبساط" استفاده می‌کند که از موتورهای دیگر ساده‌تر است، زیرا گرمای مورد نیاز توربین‌ها از محفظه احتراق اصلی تولید می‌شود.

همچنین بخوانید: آزمایش جدید شرکت بلو اوریجین در حوزه گردشگری فضایی

این شرکت در حال حاضر بررسی انتقادی این موتور را تکمیل کرده است و اکنون در حال ساخت سخت افزار آن است.

"بلو اوریجین" همچنین موتورهای اصلی و مرحله دوم موسوم به "BE-۴" را با موفقیت آزمایش کرده است، هرچند هنوز تا اولین پرواز آن راه زیادی باقی مانده است.

«بلو اوریجین» از موتور و دماغه پرتابگر فضایی جدید «نیو گلن» رونمایی کرد

"نیو گلن" پیشران اصلی خود را شبیه به موشک‌های "فالکون" اسپیس‌ایکس، روی زمین و قایق فرود خواهد آورد، اما ظاهراً از سطوح آیرودینامیکی استفاده می‌کند تا نیاز به اشتعال موتور را در طول فرود برطرف کند.

این موشک برای رقابت با موشک "فالکون هوی" و تصاحب قراردادهای بزرگ پرتاب فضایی ساخته شده است.

سرانجام "بلو اوریجین" یک موشک بزرگتر به نام "نیو آرمسترانگ" (New Armstrong) خواهد ساخت تا بتواند با موشک "استارشیپ" (Starship) متعلق به اسپیس‌ایکس و سامانه پرتاب فضایی "SLS" متعلق به ناسا رقابت کند.

در ادامه بخوانید: همکاری بلو اوریجین و یوتل‌ست با هدف پرتاب ماهواره توسط راکت «نیو گلن»

بیشتر بخوانید
تبلیغات
پلتفرم کمپانکست
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید